Jak wybrać fotografa ślubnego? Poradnik 

wybor-fotografa-slubneg-wesele-slub

Powiedzmy sobie szczerze: fotografia ślubna to trudne zajęcie wymagające zarówno wiedzy jak i profesjonalnego sprzętu. Wiele osób każdego dnia staje przed zadaniem wyboru fotografa ślubnego i nie wie, od czego zacząć poszukiwania. Co ma znaczenie? Czym się kierować przy wyborze fotografa na ślub? Postanowiliśmy więc przygotować mini poradnik dla przyszłych młodych par. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i dzielimy się własnymi doświadczeniami.

Dlaczego wybór fotografa na ślub jest ważny?

Krótko pisząc: to on będzie odpowiedzialny za Wasze wspomnienia. Prawda jest taka, że podczas ślubu i wesela czas pędzi tak szybko i tyle się dzieje, że nie będziecie w stanie zapamiętać wszystkich ważnych chwil i sytuacji, które tego dnia się wydarzą. Abyście mogli doświadczyć tych wspaniałych emocji jeszcze raz, powstanie reportaż ślubny. I ważne jest, by osoba (lub osoby) za niego odpowiedzialna wiedziała, jakie elementy są kluczowe przy jego tworzeniu. I jak opowiadać historie za pomocą fotografii.

Profesjonalny fotograf ślubny, czyli jaki?

Co tak naprawdę świadczy o profesjonalizmie fotografa ślubnego? Drogi sprzęt? Publikacje w sieci? Zdobyte nagrody? Wypełniony po brzegi kalendarz? To wszystko jest ważne. Ale podstawowe kryteria profesjonalizmu według nas są trzy: sposób pracy, jej efekty i niezależne opinie. Tych czynników nie można podważyć. Dlatego poszukując fotografa na ślub, przede wszystkim polecamy się nie spieszyć. Dajcie sobie czas, by dobrze zweryfikować potencjalnych kandydatów.

Portfolio fotograf ślubny 

Skarbnica wiedzy o poczuciu estetyki i fizyczna dokumentacja umiejętności fotografa ślubnego. To właśnie na podstawie zdjęć zamieszczonych w portfolio większość osób podejmuje decyzję o współpracy. Czy słusznie? I tak i nie. Oczywiście, że fotografie mają się Wam podobać. Pamiętajcie jednak, że kadry publikowane w portfolio są zawsze starannie selekcjonowane. Najczęściej stanowią miks zdjęć z różnych uroczystości i wesel. Dlatego zachęcamy, byście obejrzeli kilka kompletnych reportaży ślubnych, które pokażą Wam całokształt, czyli przygotowania, ślub, przyjęcie i mini sesję plenerową. Dopiero na tej podstawie można podjąć decyzję o wyborze fotografa ślubnego.

Fotograf ślubny – unikalny styl

Każdy fotograf ślubny reprezentuje inny styl pracy, zwraca uwagę na odmienne rzeczy i tworzy unikalne fotografie. Przekopując internet i oglądając zdjęcia ze ślubów i wesel zapisujcie te, których estetyka jest Wam najbliższa. Określenie efektu, na którym będzie Wam, jako młodej parze zależało, jest bardzo ważne. Ta świadomość pozwoli zawęzić poszukiwania i zaoszczędzi mnóstwo czasu.

Fotograf ślubny – oferta

Ilu fotografów ślubnych, tyle ofert. Dlatego dokładnie zapoznajcie się z elementami, które zawierają się w propozycji współpracy z konkretną osobą. Z doświadczenia wiemy, że narzeczeni mają różne oczekiwania i potrzeby co do reportażu ślubnego. My proponuję przejrzyste pakiety, które różnią się zakresem usług i finalnie ceną. Przy czym jesteśmy elastyczni i jeśli młoda para ma takie życzenie, zawsze modyfikujemy pakiet indywidualnie. Dzięki temu jesteśmy w stanie kompleksowo spełnić wymagania naszych klientów i przygotować dla nich wymarzone pamiątki ślubne.

WAŻNE: Zawsze zwracajcie uwagę na elementy płatne dodatkowo. Kusząca pierwotnie cena wyjściowa pakietu może okazać zdecydowanie wyższa po uwzględnieniu interesujących Was pozycji.

Fotograf ślubny – komunikatywność i osobowość

Jeśli prace konkretnego fotografa ślubnego przypadną Wam do gustu, postarajcie się o bezpośredni kontakt, najlepiej na żywo. Przy kawie porozmawiajcie o ewentualnej współpracy i o tym, jak ją widzicie. Będzie to też okazja do bliższego poznania i sprawdzenia, czy nadajecie na tych samych falach. To ważne, byście w tym szczególnym dniu czuli się swobodnie i pewnie w towarzystwie fotografa ślubnego. A jeśli dzielą Was setki kilometrów lub po prostu nie macie na tyle wolnego czasu, zorganizujcie wideokonferencję lub po prostu się zdzwońcie. Maile są dobre, by sfinalizować współpracę, ale nie zastąpią osobistego kontaktu.