Ile kosztuje fotograf na ślub?

koszt-fotografa-slub-wesele

Wybór fotografa na ślub nie jest taki prosty! Po pierwsze liczą się efekty, czyli historia opowiedziana na estetycznych zdjęciach. Poszukiwania rozpoczynają się przecież od przeglądania portfolio na stronach internetowych i galerii w social mediach. Dopiero później sprawdzana jest cena. I bardzo często to ona decyduje czy dany kandydat przejdzie pozytywnie proces weryfikacji. Czy słusznie? Ile kosztuje fotograf ślubny? Co wpływa na finalną kwotę?

Fotografia ślubna – wydatek czy inwestycja?

Planowanie ślubnego budżetu to ważny (jeśli nie podstawowy) etap przygotowań. Organizacja tego wyjątkowego dnia jest przecież sporym wydatkiem. Nie dziwi więc fakt, że narzeczeni przy poszukiwaniu zespołu weselnego czy florystyki sugerują się ceną. Pytanie tylko, czy w przypadku fotografa ślubnego ten kierunek także jest właściwy?

Według nas nie. Zdjęcia ze ślubu są pamiątką na całe życie. I uważamy, że nie warto na nich oszczędzać. Ten szczególny, pełen emocji i ważnych momentów dzień dzieje się raz. Osoba stojąca za aparatem ma jedną jedyną szansę, by każdą z tych chwil udokumentować. Dlatego musi być świetnie przygotowana, wyposażona w dobry sprzęt, doświadczona, kreatywna, uważna i spostrzegawcza.

Inwestycja w profesjonalnego fotografa ślubnego się opłaca!

Osobiście polecamy myśleć o obsłudze fotograficznej jak o inwestycji, a nie wydatku. Z prostego powodu: będzie ona procentować za każdym razem, kiedy sięgniecie po pamiątkowy album ślubny lub wyświetlicie pokaz zdjęć na komputerze. Piękne kadry uruchomią wyobraźnię, emocje wypełnią serca, a na Waszych twarzach zagości szczery uśmiech. To bezcenny stan.

Zlecenie reportażu ślubnego profesjonalnemu fotografowi gwarantuje Wam także bezpieczeństwo. Na rynku działają fotografowie oferujący zdjęcia ślubne nawet za kilkaset złotych. Pomijając jakość ich pracy, najczęściej proponują realizację usługi bez konieczności podpisywania umowy. Czy jesteście gotowi zaryzykować, że w dniu Waszego ślubu osoba odpowiedzialna za zdjęcia się nie pojawi? Fotograf, który prowadzi działalność legalnie i traktuje poważnie swoich klientów, podpisuje przejrzystą umowę. Zobowiązuje się tym samym do realizacji usług na najwyższym poziomie i w określonym zakresie. Dzięki temu obie strony zyskują pewność, że współpraca przebiegnie bez komplikacji.

Ile kosztuje fotograf ślubny? Elementy składowe oferty

Podczas poszukiwań fotografa ślubnego natkniecie się na oferty pakietowe, wyceny indywidualne i uniwersalne propozycje współpracy, do których będziecie mogli dokupić dodatkowe elementy. Warto mieć świadomość, że w proponowanej cenie zawierają się nie tylko zdjęcia.

Oto składowe, które m.in. wpływają na cenę końcową:

 • liczba zdjęć poddanych autorskiej obróbce,
 • liczba godzin fotografowania,
 • sesja plenerowa innym dniu,
 • dostęp do galerii internetowej,
 • fotoalbum / fotoksiążka / pendrive,
 • odbitki w ozdobnym pudełeczku,
 • dodatkowe nieobrobione zdjęcia.

Oraz rzeczy które są często niezauważalne:

 • Dojazd,
 • ewentualny nocleg (jeśli dzieli Nas duża odległość),
 • profesjonalny sprzęt,
 • czas poświęcony na obróbkę,
 • beckup zdjęć (chronimy Wasze fotografie w kilku niezależnych źródłach)
 • koszty związane z prowadzeniem działalności przez fotografa: podatki, ZUS, (dla nas na przykład fotografia ślubna to normalna praca, z której się utrzymujemy, a nie dorywcze zajęcie).

Fotografia ślubna – jak „przygotować budżet”

Z doświadczenia wiemy, że pierwszy research podwykonawców przyszli nowożeńcy robią bardzo często tuż po zaręczynach. Wyznaczyliście datę ślubu za rok lub za 2 lata? Zyskujecie automatycznie czas, by np. oszczędzić odpowiednią kwotę (lub znaczną jej część) na fotografa ślubnego, którego efekty pracy naprawdę Wam się podobają. Wystarczy, że np. raz w miesiącu będziecie odkładać ustaloną sumkę. Dzięki temu przy końcowym rozliczeniu nie odczujecie tak tego wydatku. A może uda się Wam zebrać całą kwotę?

O tym warto pamiętać

Za wysoką ceną usługi nie zawsze idzie jej wysoka jakość. I odwrotnie: świetne zdjęcia ślubne nie muszą kosztować majątku. Dlatego, jeśli możemy posłużyć Wam radą: przy wyborze fotografa ślubnego nie kierujcie się tylko i wyłącznie ceną. Jeśli jakość i estetyka zdjęć znajdzie Wasze uznanie, zweryfikujcie dokładnie ofertę i doświadczenie fotografa. Dajcie sobie po prostu czas do namysłu przed podjęciem decyzji.

Ile więc kosztuje fotograf na ślub?

Jak widzicie składowych jest wiele i odpowiedź nie jest prosta. Odniesiemy się do naszych kwot i u nas przedział cenowy to 3000-6000 zł. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.