Nie tylko o fotografii – zmiany w ślubach kościelnych w Polsce

Zmiany w ślubach kościelnych

Jeśli chcecie wziąć ślub kościelny w Polsce, musicie się przyszykować na zmiany a właściwie na nowe – intymne pytania, które może zadać ksiądz. Od 2020 roku zacznie obowiązywać nowy dekret który zastąpi obecne 30-letnie prawo. Dokument ten nazywać się będzie „Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego”

Sytuacja spowodowana jest tym co obecnie dzieje się w kościołach. „W ostatnich dziesięcioleciach w sposób znaczący wzrosła liczba małżeństw zawieranych przez katolików z osobami należącymi do innych wyznań i religii, a także z osobami, które nie identyfikują się z żadną wspólnotą religijną” – pisze episkopat. Tak jak wspomnieliśmy, przyszli małżonkowie będą musieli odbyć rozmowe z księdzem podczas której odpowiadać będą na pytania intymne. Między innymi można będzie usłyszeć pytania o impotęcję lub zmianę płci. Zadaniem księdza jest sprawdzenie czy para „ma właściwą intencję zawarcia małżeństwa zgodnie z Bożym zamysłem i ustanowieniem, a konsens małżeński będzie wolny od wad”. Po takiej rozmowie ksiądz podejmie decyzję czy para może zawrzeć związek małżeński.

W dokumencie możemy przeczytać:
„Niezdolne do zawarcia małżeństwa są osoby, które nie mogą dokonać stosunku małżeńskiego (kan. 1084 § 1). W wypadku wątpliwości co do istnienia przeszkody nie należy zabraniać zawarcia małżeństwa (kan. 1084 § 2). Pytania dotyczące tej przeszkody należy stawiać każdej ze stron bardzo dyskretnie, z właściwą delikatnością i szacunkiem. Wypada zaczynać od pytania o zdrowie i chęć posiadania dzieci, ponieważ przy tej okazji można ustalić, czy narzeczeni nie wykluczają potomstwa. Przypomnieć należy zasadę, że niepłodność, o ile istnieje zdolność dokonania stosunku małżeńskiego, nie przeszkadza w zawarciu małżeństwa, pod warunkiem, że nie została zatajona przed drugą stroną”

a w kwestii zmiany płci:
„Nie można bowiem dopuścić do zawarcia związku między osobami tej samej płci (z punktu widzenia biologiczno-genetycznego).” – w tej sytuacji ksiądz nie sporządzi formalnej dokumentacji i ustali daty ślubu.

W dokumencie jest również zakaz zawierania małżeństw mieszanych takich gdzie katolik, katoliczka chce zawrzeć związek z ochrzczonym niekatolikiem – tutaj będą potrzebne specjalne zgody.

Nasi kochani kliencie jednak Wy nie macie się czym przejmować, bo kochacie się bardzo mocno, jesteście dla siebie stworzeni więc nic nie stanie na przeszkodzie i wszystko będzie po Waszej myśli 🙂

Jeśli chcecie poznać naszą ofertę zapraszamy serdecznie -> Usługi fotografii ślubnej

 

źródło: – RadioZET.pl/ Konferencja Episkopatu Polski